Blog.
Najnowsze WYDARZENIA!

Hosting – co to jest?

Dodane przez: Michał | dnia 08.08.2018 | Tagi: hosting

Co to jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu na specjalistycznych serwerach miejsca na prowadzenie strony www i innych potrzebnych danych. Każda firma, której zależy na profesjonalnej reklamie, powinna dobrze przemyśleć z usług, jakiej firmy hostingowej będzie korzystać. Profesjonalny hosting stron internetowych umożliwia bowiem swobodne i szybkie korzystanie z dostępnych stron internetowych przez całą dobę. Szybkość wczytywanie strony wpływa na jej pozycjonowanie. Dobre firmy – wynajmujące miejsca na swoich serwerach – dbają, by hosting stron www odbywał się bez zakłóceń. Warto pamiętać, że aby strona internetowa firmy działała, hosting www jest niezbędny.

Agencja Haiku oferuje obok standardowych usług hostingowych, również stałą opiekę nad stroną internetową, wprowadzanie zmian na samej stronie jak i zamieszczanie zdjęć w galerii oraz aktualizację silnika oraz pluginów stron z silnikiem WordPress.

Klienci szukający konkretnego towaru bądź usługi muszą mieć dostęp do stron internetowych firm przez całą dobę. W sytuacji, kiedy strona internetowa byłaby umieszczona na komputerze firmowym lub osobistym, za każdym razem znikałaby, gdyby komputer byłby wyłączany. Z tego powodu powstały firmy hostingowe, których głównym zadaniem jest udostępnianie miejsca na komputerach zewnętrznych, czynnych przez całą dobę. Dzięki temu użytkownicy mogą odwiedzać witryny i korzystać z ich zawartości o dowolnej porze i z dowolnego miejsca.

Hosting hostingowi nierówny

Warto wybierać takie firmy, które oferują usługi na najwyższym poziomie. Dlaczego? Jeśli strona otwiera się wolno, często jest niedostępna – to oczywistą konsekwencją jest utrata zaufania klientów. Strona, która wolno się otwiera jest też niżej pozycjonowana (szybkość wczytywania stron jest jednym z wielu czynników rankingowych w pozycjonowaniu), a każdej firmie powinno zależeć na tym, by znajdowała się na jak najwyższej pozycji w rankingu. Z tego choćby powodu, że klient – jak wykazały badania – najczęściej koncentruje się na pierwszych dziesięciu firmach, które znajdują się na najwyższej pozycji. Im dalej, tym mniejszą wykazuje ochotę do przeglądania kolejnych wyników.

Dobry produkt ma swoją cenę, dlatego warto zainwestować więcej w opcje, które przyniosą realne korzyści. Ceny hostingu wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od tego, jakiej usługi klient oczekuję i jak bardzo rozbudowana jest strona lub sklep. Firma mała lub średniej wielkości powinna się zmieścić w widełkach od 100 do 700 złotych. Są to kwoty rozsądne i gwarantujące przyzwoitą jakość świadczonych usług. Jeśli ktoś mówi o bezpłatnym hostingu może to oznaczać, że strona będzie wolno pracowała, ewentualnie pojawią się na niej niepożądany reklamy, które firma hostingowa emituje w zamian za „bezpłatną usługę”. Strona internetowa jest dla firmy zbyt poważnym przedsięwzięciem, by pozwolić sobie na tego typu sytuację. W przypadku firm dużych, na przykład sklepów lub serwisów ogłoszeniowych, firmy hostingowe oferują specjalne pakiety. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy liczba wejść na stronę przekracza miesięcznie pięćdziesiąty tysięcy.
Informatyka jest tą dziedziną wiedzy, która obok medycyny, rozwija się najszybciej. Nic więc dziwnego, że zmiany następują także w firmach hostingowych.

laptop, człowiek piszący na klawiaturze. kawa, telefon, tworzenie, hosting, copywriter

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania firmy hostingowej?

To, co kilka lat temu było do osiągnięcia tylko dla najlepszych, obecnie jest normą, której klient wymaga w standardowej usłudze. Przede wszystkim dotyczy to parametrów. Warto je poznać, by klient wiedział, jakie są obowiązujące wartości. Jednym z najpoważniejszych problemów jest stabilność zewnętrznych serwerów. Chodzi o to, by były one dostępne cały czas. Po to klient wynajmuje miejsce na serwerze, by funkcjonowało ono bez żadnych ograniczeń. Wprowadzono też pojęcie uptime – czas bezawaryjnego działania komputera. Obecnie usługi hostingowe w profesjonalnych firmach umożliwiają praktycznie bezawaryjność serwerów.

Wybierając firmę świadczącą usługi hostingowe należy zwrócić uwagę na tzw. przestrzeń dyskową, której wartość jest mierzona w GB. Standardowa strona internetowa zabiera około 50 MB. Ta wartość może być większa, jeśli klient zamierza dodawać do strony pokazowe filmy lub dużą ilość zdjęć. Firmy hostingowe z wyższej półki nie ograniczają przestrzeni dyskowej swoich klientów. Kolejną ważna wartością jest szybkość dysku. Standardowe dyski HDD już nie spełniają swoich funkcji, a najlepsze firmy przestawiają się na dyski SSD, niebywale przyspieszające działanie strony internetowej. Istotny jest też transfer danych. Najlepiej, by był on nielimitowany.

Wybierając najlepszą ofertę firmy hostingowej warto sprawdzić pamięć operacyjną RAM. Każde wejście na podstronę, zwane procesem, zabiera część pamięci. Im tej pamięci jest więcej, tym większa liczba osób może jednocześnie korzystać z zawartości strony. Liczba pamięci poświęcana na jeden proces powinna być na tyle duża, by użytkownik mógł swobodnie pracować. Jeśli tak nie będzie, na stronie pojawi się informacja o wystąpieniu błędu. Klient powinien wiedzieć, że dobra firma hostingowa zaoferuje 256 MB pamięci RAM na jeden proces. Jeśli takie parametry zobaczy, może spokojnie podpisywać umowę, bo będzie usatysfakcjonowaną ofertą firmy.

Istotnym parametrem są też zabezpieczenia. Obecnie każda strona powinna posiadać certyfikat SSL, czyli zabezpieczenie techniczne konkretnej strony. Ten certyfikat umieszcza firma wykonująca stronę internetową. Na stronie można zauważyć certyfikat w postaci zielonej kłódeczki. Jeśli jej nie ma, wyszukujący otrzymuje informację, że przechodzi do strony niebezpiecznej i wtedy najczęściej ją opuszcza. Firmy hostingowe oferują certyfikat odpłatnie, tylko niektóre decydują się na opcję bezpłatną.

Aby strona internetowa dobrze funkcjonowała potrzebny jest nie tylko hosting, ale i domena. Domena powinna być powiązana z hostingiem za pomocą serwera DNS. Zacznie ona funkcjonować najpóźniej w ciągu 48 godzin od momentu połączenia jej z hostingiem.

Nie polecamy dużych firm oferujących usługi hostingowe. Jakość ich usług jest niska – wystarczy poczytać opinie na forach i grupach tematycznych. Haiku Studio oferuje to, co oferują firmy hostingowe jako ich reseller (poprzez odsprzedaż hostingu). Dodatkowo zapewnimy opiekę nad stronami i ich aktualizację. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ktoś nie chce korzystać z hostingu bezpośrednio od nas, polecamy ten dobry, stabilny i niedrogi hosting.

Tagi: hosting
Powrót na początek